İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
MUŞ
Muş Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltma Günü 12 Ekim 2017

 
 
BASIN DUYURUSU
 
 
Dünya afet risklerinin azaltılması günü, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun onayı ile 1989 yılında başlamıştır ve 13 Ekim günü olarak belirlenmiştir. Bu yılki tema, 2011 yılında başlatılan “Harekete Geç” temasının bir devamı olarak, engelli vatandaşların afetlerden korunması konusuna özel önem vermektedir.
Afetlerden en çok etkilenenlerin başında, fiziksel engelli vatandaşlarımız gelmektedir. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın afetlerden en az şekilde etkilenmesini sağlayacak risk azaltma çalışmaları ile afet anında bilgi ve habere erişebilme imkânlarının da arttırılması büyük önem taşımaktadır. Günümüzde hızla gelişen teknoloji, bu konuda afet yöneticilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Haberleşme teknolojileri, özellikle doğru kullanıldığında fiziksel engelli vatandaşlarımız arasında, örneğin duyma engelliler için bilgiye ulaşmada önemli imkânlar sunmaktadır. Bu nedenle Başbakanlık AFAD tarafından geliştirilen AFAD-DEPREM Akıllı Telefon uygulaması da bu konuda önemli bir açığı kapatacak hizmetler sunmaktadır. Uygulama, önümüzdeki süreçte de engelli vatandaşlarımız için daha çok fayda sağlayacak özellikler eklenmesi yoluyla geliştirilecektir.
AFAD-DEPREM uygulaması bir bölgede meydana gelen depremlerle ilgili bilgileri anında telefon kullanıcısına haber verebilmektedir. Özellikle bir acil durumda engelli vatandaşlarımız da konuyla ilgili son bilgilere, yardım isteyebilecekleri kriz merkezlerinin ulaşım bilgilerine direkt olarak bu uygulama yoluyla ulaşabileceklerdir. AFAD, haberleşme teknolojilerinin akıllı telefon sahibi olmayan engelli vatandaşlarımız için kısa mesaj servisleri yoluyla bilgilendirilmeleri noktasında da çalışmalarını sürdürmektedir.
AFAD olarak her vatandaşımızın bir afet anında kamu hizmetlerinden eşit ve eksiksiz olarak faydalanmalarını sağlayacak her türlü önlemi almayı ve çalışmaları sürdürmeye devam etmekteyiz.
AFAD tarafından başlatılan “Afete Hazır Türkiye” projesi kapsamında da engelli vatandaşlarımıza afet eğitimi verilmesi çalışmaları devam etmektedir. Okullarda ve çeşitli eğitim birimlerinde gerçekleştirdiğimiz çok sayıda eğitici çalışmaların yanı sıra, Deprem Simülatörü’nde deprem canlandırılarak, deprem anındaki doğru davranış şeklini anlatmak için engelli vatandaşlarımızla birlikte halkımızın tüm kesimlerine tatbikatlar yaptırılmakta ve bilgilendirmede bulunulmaktadır.
Afetlerden çok fazla etkilenen ve yüksek derecede riskli bir coğrafyada yaşıyoruz. Afetlere yol açan tehlikeleri tamamen önleyemeyeceğimizi, ancak zararlarını azaltma imkânına sahip olduğumuzu da bilmekteyiz. Bunun için AFAD olarak; “afet olduktan sonra ne yapacağız sorusu yerine, afet olmadan önce neler yapacağız sorusuna” özel önem ve ağırlık veriyor, çalışmalarımızı da yoğunlukla bu yönde yürütüyoruz.
Nihai hedefimiz, yürüttüğümüz afetlere hazırlık ve risk azaltma çalışmaları çerçevesinde; tüm vatandaşlarımızda afet bilincinin yerleşmesini ve “Afete Hazır Türkiye” olarak, afet zararlarının minimum seviyeye inmesini sağlamaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği